Bel MR Taraması

Bel MR Taraması

En son güncellendiği tarih: 5 gün önce

Bel MR nedir?

Bir MRI taraması, cerrahi bir kesi yapmadan vücudunuzun içindeki görüntüleri yakalamak için mıknatıslar ve radyo dalgaları kullanır. Tarama, doktorunuzun kemiklerinize ek olarak kas ve organlar gibi vücudunuzun yumuşak dokularını görmesini sağlar.

MRI vücudunuzun herhangi bir yerinde yapılabilir. Lomber MRG, özellikle omurganızın lomber bölgesini inceler-sırt problemlerinin yaygın olarak ortaya çıktığı bölge.

Lumbosakral omurga beş lomber vertebra kemiğinden (L1-L5), sakrumdan (omurganın altındaki kemikli “kalkan”) ve koksiksden (koksiks) oluşur. Lumbosakral omurga ayrıca büyük kan damarları, sinirler, tendonlar, bağlar ve kıkırdaktan oluşur.

Bel MR ‘ı neden yapılır?

Doktorunuz omurga ile ilgili sorunları daha iyi teşhis etmek veya tedavi etmek için bir MR önerebilir. Yaralanmaya bağlı ağrı, hastalık, enfeksiyon veya diğer faktörler durumunuza neden olabilir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz doktorunuz lomber MR isteyebilir:

ateş eşliğinde sırt ağrısı

omurganızı etkileyen doğum kusurları

alt omurga yaralanması

kalıcı veya şiddetli bel ağrısı

multipl skleroz

mesane ile ilgili sorunlar

beyin veya omurga kanseri belirtileri

zayıflık, uyuşma veya bacaklarınızla ilgili diğer sorunlar

Spinal ameliyat için planlanıyorsanız doktorunuz ayrıca bir lomber MR isteyebilir. Lomber MRG, bir kesi yapmadan önce prosedürü planlamalarına yardımcı olacaktır.

Bir MRI taraması , X-ışınları , ultrason veya BT taramaları gibi diğer görüntüleme testlerinden farklı bir görüntü sağlar. Lomber omurganın MRG’Sİ kemikleri, diskleri, omuriliği ve sinirlerin geçtiği vertebral kemikler arasındaki boşlukları gösterir.

mrmr

Bel MR taramasının riskleri

Bir X-ışını veya BT taramasından farklı olarak, bir MRI iyonlaştırıcı radyasyon kullanmaz. Özellikle hamile kadınlar ve büyüyen çocuklar için daha güvenli bir alternatif olarak kabul edilir. Bazen yan etkiler olsa da, bunlar son derece nadirdir. Bugüne kadar, taramada kullanılan radyo dalgalarının ve mıknatısların belgelenmiş yan etkileri yoktur.

Metal içeren implantları olan insanlar için riskler vardır. MRG’DE kullanılan mıknatıslar kalp pili ile ilgili sorunlara neden olabilir veya implante edilmiş vidaların veya pimlerin vücudunuzda kaymasına neden olabilir.

Başka bir komplikasyon, kontrast boyaya karşı alerjik bir reaksiyondur. Bazı MRI muayeneleri sırasında, taranan bölgedeki kan damarlarının daha net bir görüntüsünü vermek için kan dolaşımına kontrast boya enjekte edilir. En yaygın kontrast boya türü gadolinium’dur. Boyaya karşı alerjik reaksiyonlar genellikle hafiftir ve ilaçla kontrol edilmesi kolaydır. Ancak, bazen anafilaktik reaksiyonlar (ve hatta ölümler) oluşabilir.

Bel MR için nasıl hazırlanır

Testten önce, kalp piliniz varsa doktorunuza bildirin. Doktorunuz, kalp pilinin türüne bağlı olarak lomber omurganızı incelemek için BT taraması gibi başka bir yöntem önerebilir. Ancak bazı kalp pili modelleri MRG’DEN önce yeniden programlanabilir, böylece tarama sırasında bozulmazlar.

Doktorunuz, tüm mücevherleri ve piercingleri çıkarmanızı ve taramadan önce hastane elbisesine geçmenizi isteyecektir. MRG, bazen metalleri çekebilen mıknatıslar kullanır. Herhangi bir metal implantınız varsa veya vücudunuzda aşağıdaki maddelerden herhangi biri varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun:

yapay kalp kapakçıkları

klipler

protezler

bacaklar

plakalar

protez eklemler veya uzuvlar

vidalar

zımbalar

stentler

Doktorunuz kontrast boya kullanıyorsa, onlara sahip olduğunuz alerjileri veya yaşadığınız alerjik reaksiyonları anlatın.

Klostrofobiniz varsa, MRI makinesindeyken kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz. Doktorunuza bu konuda bilgi verin, böylece anksiyete önleyici ilaçlar reçete edebilirler. Bazı durumlarda, tarama sırasında da sakinleştirilebilir. Sakinleştirildiyseniz, daha sonra araba kullanmak güvenli olmayabilir. Bu durumda, işlemden sonra eve bir yolculuk ayarladığınızdan emin olun.

Bel MR nasıl yapılır

Bir MRI makinesi, sizi yavaşça açıklığın ortasına doğru kaydıran bir tezgah ile büyük bir metal ve plastik çörek gibi görünüyor. Doktorunuzun talimatlarına uyup tüm metali çıkardıysanız, makinenin içinde ve çevresinde tamamen güvende olacaksınız. Tüm işlem 30 ila 90 dakika sürebilir.

Kontrast boya kullanılacaksa, bir hemşire veya doktor kontrast boyayı damarlarınızdan birine yerleştirilen bir tüpten enjekte edecektir. Bazı durumlarda, boyanın kan dolaşımınızdan ve omurganıza girmesi için bir saate kadar beklemeniz gerekebilir.

MRI teknisyeni, sırtınızda, yanınızda veya karnınızda bir bankta uzanmanızı sağlayacaktır. Bankta yatarken sorun yaşıyorsanız bir yastık veya battaniye alabilirsiniz. Teknisyen, tezgahın hareketini başka bir odadan kontrol edecektir. Makinedeki bir hoparlör aracılığıyla sizinle iletişim kurabilecekler.

Makine, görüntü çekerken bazı yüksek sesle uğultu ve yüksek sesle sesler çıkaracaktır. Birçok hastane kulak tıkacı sunarken, Diğerleri zaman geçirmenize yardımcı olmak için müzik için televizyon veya kulaklıklara sahiptir.

Görüntüler çekilirken, teknisyen nefesinizi birkaç saniye tutmanızı isteyecektir. Test sırasında hiçbir şey hissetmeyeceksin.

Bel MR’dan sonra

Testten sonra, gününüze devam etmekte özgürsünüz. Ancak, prosedürden önce sakinleştirici aldıysanız, araba kullanmamalısınız.

MRI görüntüleriniz filme yansıtıldıysa, filmin gelişmesi birkaç saat sürebilir. Ayrıca doktorunuzun görüntüleri gözden geçirmesi ve sonuçları yorumlaması biraz zaman alacaktır. Daha modern makineler görüntüleri bir bilgisayarda görüntüler, böylece doktorunuz bunları hızlı bir şekilde görüntüleyebilir.

MRG’NİZDEN tüm sonuçları almak bir hafta veya daha fazla sürebilir. Sonuçlar mevcut olduğunda, doktorunuz bunları gözden geçirmek ve tedavinizdeki bir sonraki adımları tartışmak için sizi arayacaktır.